HABERLER

Marmara Üniversitesi Kadın Araştırmaları Merkezi olarak Cumhurbaşkanlığı Himayelerinde Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan 7. Aile Şurası'na katıldık.Merkez Müdürümüz Prof. Dr. Fatma Ayanoğlu İstanbul Kızılay Kadın Kolları Başkanı Sn. Zerrin Menteşeoğlu'nu ziyaret etti.

Ziyarette kadın ve sağlık ile istihdam konuları ele alındı. Ayrıca merkezimizle ortak olarak yapılacak projeler değerlendirildi.
Oldukça verimli geçen görüşmede kadın sağlığı ve istihdam konuları ele alındı.


Merkez Müdürümüz Prof. Dr. Fatma Ayanoğlu, Tezmaksan Makine Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketine ziyarette bulunmuştur. 


Şirketin; üniversite sanayi işbirliği çerçevesinde kurduğu akademi de, ara eleman ve teknik kadronun ihtiyaç duyduğu teknik bilgileri sosyal sorumluluk kapsamında öğrencilere ücretsiz eğitimle sunduğu akademi, yerinde incelenmiştir.   

Bununla birlikte Merkezimizin kuruluş ve hizmet misyonu doğrultusunda; firmanın sektörde kadın işgücü ve kadın istihdamın farkındalığıyla yayınlamış oldukları ve sektördeki kadın çalışanları ilk kez ortak bir yayında toplayan " Kadın Sanayici Olmaz Mı Dediniz? " başlıklı kitapla kadının istihdam noktasında yapılabilecek çalışmalar, uygulanacak projeler, alınacak kararlar ve tavsiyeler bağlamında şirket yöneticileriyle karşılıklı görüşler paylaşılmıştır. 


Merkez Müdürümüzün bu çerçevede gerçekleştirdiği ziyarette ayrıca kadının çalışma hayatında idame ettirilmesi ve sanayi sektöründe kadın istihdamının artırılması, eksiklikler, yaşanan sorunlar ve olabilecek çözüm önerileri de görüşülmüştür. Ekonomik ve Sosyal Alanda Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ESKAR) tarafından "Kadının Gücü" konulu panel 26 Kasım'da Marmara Üniversitesi Sultanahmet Yerleşkesi'nde gerçekleştirildi. (26 Kasım 2018)YÖK tarafından düzenlenen Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalıştayı'na katıldık. (7 Mayıs 2015) 

 

İstanbul Valiliği'nce düzenlenen Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İstanbul İl Eylem Planı hazırlık çalışmalarına katıldık (31 Mayıs - 2 Haziran 2016). 


YÖK Türkiye Kadın Araştırma Merkezleri Toplantısına katıldık ( 30 Ocak 2017) 

 
Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Mükemmeliyet Merkezi açılış toplantısına katıldık ( 31 Mayıs 2017) 

 
TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonunun Kuruluşunun 8. Yılında "Karar Alma Mekanizmalarında Kadın" konulu sempozyuma katıldık (1 Kasım 2017)
 
 
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezleri İstişare toplantısına katıldık ( 1 Kasım 2017) İstanbul Kadın Müzesi'nin gerçekleştirdiği " Kadın Müzesi: ToplumsaL Bellek Merkezi ve Kapsayıcı Mekan " isimli kongreye ilişkin kitabı İsveç Konsolosluğu'nda yapılan tanıtım toplantısına katıldık (1 Şubat 2018).
 
 


İstanbul Kalkınma Ajansı'nın koordinatörlüğünde gerçekleşen Onbirinci Kalkınma Planı Hazırlıkları  çerçevesinde, "Kadın İstihdamı ve Girişimciliğinin Artırılması ve Kadınların Sosyal Hayata Katılımının Artırılması" konularında gerçekleştirilen Çalıştaya katıldık (16 Şubat 2018) . 


İMG

ESKAR'ın geliştirdiği sosyal sorumluluk projesi olan "Kız Öğrencilere Destek Projesi" kapsamında, Türk Kadınlar Birliği Kadıköy Şubesi ile işbirliği halinde 15 kız öğrencimize burs desteği sağlandı. TKB Kadıköy Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Sema KONDU ile Yönetim Kurulu Üyelerine öğrencilerimiz adına şükranlarımızı sunuyoruz.  (8 Mart 2018)23-24 Mart 2018 tarihlerinde 1. Uluslararası, II. Ulusal Kadın Sağlığı Hemşireliği Kongresi gerçekleştirildi.
 
Merkez Müdürümüz Prof. Dr. Gülay Akgül Yılmaz davetli konuşmacı olarak sempozyumda  "Çalışan Kadınların Çıkmazı: Süper Kadın" konulu konferans vermiştir. Prof. Yılmaz, konuşmasında, Türkiye'de kadın iş gücüne katılımı ve istihdamının sürdürülebilir kalkınma ve kadının güçlenmesi bağlamında önemini, gelişimi ve bugünkü yapısını ortaya koyan, 1980 sonrası dönemde kadınların iş gücüne katılımını neo liberal politikalar bağlamında ekonomik ve mali dinamikler bakımından değerlendiren, çalışan kadınların içinde bulundukları açmazları belirleyen ve çözümleri gündeme getiren bir sunum yapmıştır. Sempozyum programına buradan ulaşabilirsiniz.  
 
11 Nisan 2018 tarihinde Gedik Üniversitesi'nde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dersi Konferanslarından dördüncüsü gerçekleştirildi.  

Gedik Üniversitesi Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Uygulama Merkezi ile Kadın Girişimciliği Uygulama ve Araştırma Merkezinin birlikte düzenlediği etkinlikte Merkez Mdürümüz Prof. Dr. Gülay Akgül Yılmaz "İktisadi ve Mali Açıdan Türkiye'de Kadın İstihdamı ve Kadın Girişimciliği" konulu konferans vermiştir. Konferans afişine buradan ulaşabilirsiniz. 

gdk


YÖK Akademide kadın Çalışmaları Birimi Yürütücüsü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu merkezimiz Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kültürü etkinliğine "Akademide Kadın Çalışmaları" konferansı ile katıldı. (8 Mayıs 2018)Bu sayfa Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından en son 27.05.2019 22:14:35 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM